Arkeologi & Historia / Sveriges historia


 
Sortera efter författare eller titel
Sveriges Historia för folkskolan - fjärde häftet
Titel: Sveriges Historia för folkskolan - fjärde häftet
Författare: Grimberg Carl
Förlag: P.A Norstedt & Söners Förlag
Tryckår: 1909
Skick: Gott. Lite klotter. Häftad.
Artikelnr: 3475A
Pris: 50 kr
Mer info om Sveriges Historia för folkskolan - fjärde häftet, av Grimberg Carl Till köpknappen

Då : våra beredskapsår 1939-1945
Titel: Då : våra beredskapsår 1939-1945
Författare: Gullers, K. W
Förlag: Bra böcker
Tryckår: 1975
Skick: 3+/inbunden
Artikelnr: 7354B
Pris: 50 kr
Mer info om Då : våra beredskapsår 1939-1945, av Gullers, K. W Till köpknappen

Svenska kungar
Titel: Svenska kungar
Författare: Hagberg, Knut
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 1953
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 3614A
Pris: 100 kr
Mer info om Svenska kungar, av Hagberg, Knut Till köpknappen

Från Sveriges storhetstid
Titel: Från Sveriges storhetstid
Författare: Hallberg Sigurd
Förlag: P.A Norstedt & Söners Förlag
Tryckår: 1914
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 4763A
Pris: 250 kr
Mer info om Från Sveriges storhetstid, av Hallberg Sigurd Till köpknappen

Vårt folks historia
Titel: Vårt folks historia
Författare: Hallendorff C.
Förlag: Ljus förlag Stockholm
Tryckår: 1902
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 646A
Pris: 350 kr
Mer info om Vårt folks historia, av Hallendorff C. Till köpknappen

Silvia & Carl XVI Gustaf
Titel: Silvia & Carl XVI Gustaf
Författare: Hammarsten, Charles
Förlag: Allerbok
Tryckår: 1986
Skick: 4/Inbunden.
Artikelnr: 12044A
Pris: 150 kr
Mer info om Silvia & Carl XVI Gustaf, av Hammarsten, Charles Till köpknappen

Eriksgata
Titel: Eriksgata
Författare: Henrikson, Alf
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1986
Skick: 3/Inbunden. Fint skick men omslaget skadat.
Artikelnr: 11793A
Pris: 100 kr
Mer info om Eriksgata, av Henrikson, Alf Till köpknappen

Svensk historia II
Titel: Svensk historia II
Författare: Henrikson, Alf
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1963
Skick: 3/Omslaget är skadat men innehållet i mycket bra skick.
Artikelnr: 12013A
Pris: 75 kr
Mer info om Svensk historia II, av Henrikson, Alf Till köpknappen

Det svenska svärdet
Titel: Det svenska svärdet
Författare: Holm, Nils F (Red)
Förlag: Fahlcrantz & Gumaelius
Tryckår: 1948
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 2297A
Pris: 200 kr
Mer info om Det svenska svärdet, av Holm, Nils F (Red) Till köpknappen

Magnus Gabriel De la Gardie. Del 2.
Titel: Magnus Gabriel De la Gardie. Del 2.
Författare: Johnsson, Ulf
Förlag: Nationalmus.
Tryckår: 1981
Skick: 3/häfte
Artikelnr: 9003b
Pris: 50 kr
Mer info om Magnus Gabriel De la Gardie. Del 2., av Johnsson, Ulf Till köpknappen

Sveriges historia i årtal : koncentrerad historisk uppslagsbok
Titel: Sveriges historia i årtal : koncentrerad historisk uppslagsbok
Författare: Jägerstad, Hans
Förlag: Prisma
Tryckår: 1975
Skick: 3/Pocket. Ryggen ngt nött i övrigt i mycket gott skick.
Artikelnr: 18062A
Pris: 50 kr
Mer info om Sveriges historia i årtal : koncentrerad historisk uppslagsbok, av Jägerstad, Hans Till köpknappen

Göteborg genom tre sekel
Titel: Göteborg genom tre sekel
Författare: Kjellin Maja
Förlag: Bokförlaget Forum AB
Tryckår: 1950
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 609A
Pris: 150 kr
Mer info om Göteborg genom tre sekel, av Kjellin Maja Till köpknappen

Gustav III
Titel: Gustav III
Författare: Kuylenstierna Oswald
Förlag: Lars Hökerbergs förlag
Tryckår: 1921
Skick: Mycket gott. Häftad.
Artikelnr: 642A
Pris: 250 kr
Mer info om Gustav III, av Kuylenstierna Oswald Till köpknappen

Jorden runt med kungaparet
Titel: Jorden runt med kungaparet
Författare: Lennmor, Karin
Förlag: Allerbok
Tryckår: 1981
Skick: 4/Inbunden.
Artikelnr: 13909A
Pris: 100 kr
Mer info om Jorden runt med kungaparet, av Lennmor, Karin Till köpknappen

Ny svensk historia Gustav V och hans tid 1907-1918 en bokfilm
Titel: Ny svensk historia Gustav V och hans tid 1907-1918 en bokfilm
Författare: Lindorm Erik
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 1939
Skick: Gott. Insidorna fina. Ryggen sprucken. Inbunden.
Artikelnr: 4718A
Pris: 125 kr
Mer info om Ny svensk historia Gustav V och hans tid 1907-1918 en bokfilm, av Lindorm Erik Till köpknappen

Gustav V och hans tid : 1928-1938 : en bokfilm
Titel: Gustav V och hans tid : 1928-1938 : en bokfilm
Författare: Lindorm, Erik
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 1940
Skick: 3/Inbunden.
Artikelnr: 14958A
Pris: 250 kr
Mer info om Gustav V och hans tid : 1928-1938 : en bokfilm, av Lindorm, Erik Till köpknappen

Oscar II och hans tid : en bokfilm
Titel: Oscar II och hans tid : en bokfilm
Författare: Lindorm, Erik
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 1934
Skick: 2/Inbunden (revor i ryggen, obetydligt solblekta blad annars i fint skick)
Artikelnr: 7540b
Pris: 200 kr
Mer info om Oscar II och hans tid : en bokfilm, av Lindorm, Erik Till köpknappen

Historien om Sverige
Titel: Historien om Sverige
Författare: Lindqvist Herman
Förlag: Norstedts
Tryckår: 1993
Skick: 4/inbunden.
Artikelnr: 10583A
Pris: 125 kr
Mer info om Historien om Sverige, av Lindqvist Herman Till köpknappen

Historien om Sverige
Titel: Historien om Sverige
Författare: Lindqvist Herman
Förlag: Norstedts
Tryckår: 1992
Skick: 4/inbunden.
Artikelnr: 10584A
Pris: 125 kr
Mer info om Historien om Sverige, av Lindqvist Herman Till köpknappen

Historien om Sverige: Från islossning till kungarike - När Sverige blev stormakt - 2 böcker
Titel: Historien om Sverige: Från islossning till kungarike - När Sverige blev stormakt - 2 böcker
Författare: Lindqvist Herman
Förlag: Norstedts
Tryckår: 1995
Skick: Mycket gott. Ett omslag med kaffefläck. Inbundna.
Artikelnr: 5065A
Pris: 400 kr
Mer info om Historien om Sverige: Från islossning till kungarike - När Sverige blev stormakt - 2 böcker, av Lindqvist Herman Till köpknappen

Övriga sidor: 1  2  3  4  5 

Bokräven HB
www.bokraven.com
Copyright © 2004 - 2008