Skönlitteratur på svenska / Svensk skönlitt


 
Sortera efter författare eller titel
Samlade skrifter. III, Romaner
Titel: Samlade skrifter. III, Romaner
Författare: Andersson, Dan
Förlag: Tidens Förlag
Tryckår: 1945
Skick: 3/Inbunden.
Artikelnr: 11250a
Pris: 75 kr
Mer info om Samlade skrifter. III, Romaner, av Andersson, Dan Till köpknappen

Samtal från en död
Titel: Samtal från en död
Författare: Svedelid Olov
Förlag: Bokförlaget Forum AB
Tryckår: 1974
Skick: 4 /inbunden.
Artikelnr: 8719a
Pris: 40 kr
Mer info om Samtal från en död, av Svedelid Olov Till köpknappen

Samuels döttrar
Titel: Samuels döttrar
Författare: Delblanc Sven
Förlag: Bonniers
Tryckår: 1982
Skick: 4/inbunden.
Artikelnr: 10440a
Pris: 50 kr
Mer info om Samuels döttrar, av Delblanc Sven Till köpknappen

Samuels döttrar
Titel: Samuels döttrar
Författare: Delblanc, Sven
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1983
Skick: 3+/Inbunden.
Artikelnr: 17398a
Pris: 50 kr
Mer info om Samuels döttrar, av Delblanc, Sven Till köpknappen

Samuels döttrar
Titel: Samuels döttrar
Författare: Delblanc, Sven
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1982
Skick: 4/Inbunden.
Artikelnr: 17489a
Pris: 50 kr
Mer info om Samuels döttrar, av Delblanc, Sven Till köpknappen

Samuels döttrar
Titel: Samuels döttrar
Författare: Delblanc, Sven
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1982
Skick: 4/Inbunden.
Artikelnr: 18077a
Pris: 50 kr
Mer info om Samuels döttrar, av Delblanc, Sven Till köpknappen

Seraljens stjärna
Titel: Seraljens stjärna
Författare: Lindgren, Martin
Förlag: Löwing
Tryckår: 1910
Skick: 3/Inbunden. Dekor i guldsnitt. (Namnteckning)
Artikelnr: 22515a
Pris: 70 kr
Mer info om Seraljens stjärna, av Lindgren, Martin Till köpknappen

Silversköldarna : Litteratörer och militärer : essayer
Titel: Silversköldarna : Litteratörer och militärer : essayer
Författare: Bengtsson, Frans G.,
Förlag: Norstedt,
Tryckår: 1982
Skick: 4+/Inbunden. Med skyddsomslag.
Artikelnr: 28191A
Pris: 125 kr
Mer info om Silversköldarna : Litteratörer och militärer : essayer, av Bengtsson, Frans G., Till köpknappen

Simon och ekarna
Titel: Simon och ekarna
Författare: Fredriksson, Marianne,
Förlag: Wahlström & Widstrand,
Tryckår: 1987
Skick: 4/Inbunden. Med skyddsomslag. (Namntryck)
Artikelnr: 28313A
Pris: 50 kr
Mer info om Simon och ekarna, av Fredriksson, Marianne, Till köpknappen

Sinnesfrid
Titel: Sinnesfrid
Författare: Swanberg, Lena Katarina
Förlag: Bromberg
Tryckår: 1998
Skick: 4/inbunden
Artikelnr: 9360b
Pris: 50 kr
Mer info om Sinnesfrid, av Swanberg, Lena Katarina Till köpknappen

Skolas
Titel: Skolas
Författare: Nilsson Mats
Förlag: Bonniers
Tryckår: 1975
Skick: 4/ Häftad.
Artikelnr: 6518a
Pris: 20 kr
Mer info om Skolas, av Nilsson Mats Till köpknappen

Skollärare John Chronschoughs memoarer
Titel: Skollärare John Chronschoughs memoarer
Författare: Bondeson, August
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1957
Skick: 3/Häftad.
Artikelnr: 18096a
Pris: 30 kr
Mer info om Skollärare John Chronschoughs memoarer, av Bondeson, August Till köpknappen

Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter
Titel: Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27411a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Läsebok för svenska folket
Titel: Skrifter : Läsebok för svenska folket
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27403a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Läsebok för svenska folket, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Med Kaaparen till Afrika
Titel: Skrifter : Med Kaaparen till Afrika
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27400a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Med Kaaparen till Afrika, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon
Titel: Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27406a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v.
Titel: Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v.
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1949
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27408a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v., av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter av August Strindberg - 13 böcker
Titel: Skrifter av August Strindberg - 13 böcker
Författare: Strindberg August
Förlag: Albert Bonniers Förlag Stockholm
Tryckår: 1946
Skick: Mycket gott. Del elva har lite skadad rygg. Inbundna.
Artikelnr: 2967a
Pris: 1700 kr för 13 böcker
Mer info om Skrifter av August Strindberg - 13 böcker, av Strindberg August Till köpknappen

Skrifter av Gustaf Fröding: 5 böcker
Titel: Skrifter av Gustaf Fröding: 5 böcker
Författare: Fröding Gustaf
Förlag: Albert Bonniers Förlag Stockholm
Tryckår: 1944
Skick: Mycket gott. Inbundna. Helskinn. Guldsnitt.
Artikelnr: 4990a
Pris: 350 kr
Mer info om Skrifter av Gustaf Fröding: 5 böcker, av Fröding Gustaf Till köpknappen

Skrifter av Selma Lagerlöf - 12 böcker ingår i setet
Titel: Skrifter av Selma Lagerlöf - 12 böcker ingår i setet
Författare: Lagerlöf Selma
Förlag: Bonniers
Tryckår: 1933
Skick: Mycket gott. Små skador. Helfranskt band, guldsnitt, blått skinn med guldtext.
Artikelnr: 1440a
Pris: 1800 kr för 12 böcker
Mer info om Skrifter av Selma Lagerlöf - 12 böcker ingår i setet, av Lagerlöf Selma Till köpknappen

Övriga sidor: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32 

Bokräven HB
www.bokraven.com
Copyright © 2004 - 2008