Skönlitteratur på svenska / Svensk skönlitt


 
Sortera efter författare eller titel
Vid en milstolpe
Titel: Vid en milstolpe
Författare: Engström Albert
Förlag: Albert Bonniers Förlag Stockholm
Tryckår: 1929
Skick: Mycket gott. Inbunden.
Artikelnr: 2976a
Pris: 100 kr
Mer info om Vid en milstolpe, av Engström Albert Till köpknappen

Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter
Titel: Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27411a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : En konstig blandning, Moskoviter, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Läsebok för svenska folket
Titel: Skrifter : Läsebok för svenska folket
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27403a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Läsebok för svenska folket, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Med Kaaparen till Afrika
Titel: Skrifter : Med Kaaparen till Afrika
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27400a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Med Kaaparen till Afrika, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon
Titel: Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1950
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27406a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Min 5:e bok : berättelser och stämningar, Genom mina guldbågade glasögon, av Engström, Albert, Till köpknappen

Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v.
Titel: Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v.
Författare: Engström, Albert,
Förlag: Bonnier,
Tryckår: 1949
Skick: 4/Halvfranskt band, övre guldsnitt, dek.rygg. Ngt nött överst på främre pärmen.
Artikelnr: 27408a
Pris: 100 kr
Mer info om Skrifter : Mot aftonglöden, Naket o. s. v., av Engström, Albert, Till köpknappen

Berättare och konstnär
Titel: Berättare och konstnär
Författare: Engström, Albert
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1965
Skick: 3/Inbunden.
Artikelnr: 11952a
Pris: 100 kr
Mer info om Berättare och konstnär, av Engström, Albert Till köpknappen

Strindberg : ett liv
Titel: Strindberg : ett liv
Författare: Enquist, P. O.
Förlag: Norstedt :
Tryckår: 1984
Skick: 4/Inbunden. Med skyddsomslag. (Namntryck)
Artikelnr: 28400a
Pris: 150 kr
Mer info om Strindberg : ett liv, av Enquist, P. O. Till köpknappen

Det sista äventyret : roman
Titel: Det sista äventyret : roman
Författare: Evander, Per Gunnar,
Förlag: Legenda,
Tryckår: 1986
Skick: 3+/Pocket.
Artikelnr: 25647a
Pris: 30 kr
Mer info om Det sista äventyret : roman, av Evander, Per Gunnar, Till köpknappen

Måndagarna med Fanny
Titel: Måndagarna med Fanny
Författare: Evander, Per Gunnar
Förlag: Aldus
Tryckår: 1976
Skick: 3/Pocket.
Artikelnr: 15749a
Pris: 40 kr
Mer info om Måndagarna med Fanny, av Evander, Per Gunnar Till köpknappen

Orubbat bo
Titel: Orubbat bo
Författare: Evander, Per Gunnar
Förlag: MånPocket
Tryckår: 1985
Skick: 4/Pocket.
Artikelnr: 12049a
Pris: 30 kr
Mer info om Orubbat bo, av Evander, Per Gunnar Till köpknappen

Dialog i det fria
Titel: Dialog i det fria
Författare: Fagerberg Sven
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 1968
Skick: 4/inbunden.
Artikelnr: 10631a
Pris: 50 kr
Mer info om Dialog i det fria, av Fagerberg Sven Till köpknappen

Gyllene liljor : utvalda dikter illustrerade af svenska konstnärer
Titel: Gyllene liljor : utvalda dikter illustrerade af svenska konstnärer
Författare: Fallström, Daniel
Förlag: Silén
Tryckår: 1904
Skick: 3/Inbunden.
Artikelnr: 13236a
Pris: 125 kr
Mer info om Gyllene liljor : utvalda dikter illustrerade af svenska konstnärer, av Fallström, Daniel Till köpknappen

En döddansares visor
Titel: En döddansares visor
Författare: Ferlin, Nils
Förlag: Bonnier
Tryckår: 1947
Skick: 4/Inbunden. Blått helfranskt band, guldsnitt.
Artikelnr: 19042a
Pris: 350 kr
Mer info om En döddansares visor, av Ferlin, Nils Till köpknappen

Pål värning
Titel: Pål värning
Författare: Flygare-Carlén Emilie
Förlag: Bokförlaget Norden
Tryckår: 1945
Skick: 3- /inbunden.
Artikelnr: 8334a
Pris: 40 kr
Mer info om Pål värning, av Flygare-Carlén Emilie Till köpknappen

Pål Värning. 2 volymer i ett band.
Titel: Pål Värning. 2 volymer i ett band.
Författare: Flygare-Carlén, Emilie,
Förlag: Åhlén & Åkerlund,
Tryckår: 1913
Skick: 4/IHalvfranskt band med guld tryck.
Artikelnr: 27560a
Pris: 75 kr
Mer info om Pål Värning. 2 volymer i ett band., av Flygare-Carlén, Emilie, Till köpknappen

Ett köpmanshus i skärgården III
Titel: Ett köpmanshus i skärgården III
Författare: Flygare-Carlén, Emilie
Förlag: Åhlen & Åkerlund
Tryckår: 1929
Skick: 3-/Inbunden.
Artikelnr: 11100a
Pris: 40 kr
Mer info om Ett köpmanshus i skärgården III, av Flygare-Carlén, Emilie Till köpknappen

Vindskuporna
Titel: Vindskuporna
Författare: Flygare-Carlén, Emilie
Förlag: Norden
Tryckår: 1943
Skick: 3/Inbunden.
Artikelnr: 11241a
Pris: 40 kr
Mer info om Vindskuporna, av Flygare-Carlén, Emilie Till köpknappen

Sommaren med Monika
Titel: Sommaren med Monika
Författare: Fogelström P.A.
Förlag: Bonniers
Tryckår: 1956
Skick: 2 / inbunden. Några försättsblad är urrivna.
Artikelnr: 8383a
Pris: 25 kr
Mer info om Sommaren med Monika, av Fogelström P.A. Till köpknappen

Sången till dig : en fängslande kärleksroman
Titel: Sången till dig : en fängslande kärleksroman
Författare: Fogelström, Hans,
Förlag: Saxon & Lindström,
Tryckår: 1978
Skick: 4/Pocket.
Artikelnr: 29224A
Pris: 15 kr
Mer info om Sången till dig : en fängslande kärleksroman, av Fogelström, Hans, Till köpknappen

Övriga sidor: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35 

Bokräven HB
www.bokraven.com
Copyright © 2004 - 2008